Yıllık bilgisayar bakım anlaşması

 

Ticari işletmeler için, bilgisayarlardan kaynaklanan en ufak bir sorun hem personelin vakit kaybına, hem ticari zararlara sebebiyet vermekte, o zaman sorun meydana geldikten sonra çözüm bulmaya değil, sorunun meydana gelmesini engellemeye çalışmak gerekmektedir. Bunun en geçerli ve ekonomik yolu Yıllık Bakım Anlaşmasından geçmektedir.


Kurumsal Bakım Anlaşması Nedir?
Kurumsal Bakım Anlaşması, yapılan anlaşmaya göre, günün her saatinde veya mesai saatleri içerisinde, Bilgisayar Donanımı, içinde bulunan yazılımlar veya Bilgisayar Çevre Birimleri ile ilgili herhangi bir sorun meydana geldiğinde veya herhangi bir sorun meydana gelmemesi için, bilgisayarlara müdahale edilip, sorunların giderilmesi, gereken önlemlerin alınması hizmetlerini kapsar.


Kimler Kurumsal Bakım Anlaşması Yaptırmalıdır?
İşletmesinde bulunan bilgisayar, yazıcı, tarayıcı,
  vb. çevre birimlerinin sayısı beş ve üzerinde olan, bilgisayarlarında sorun meydana geldiğinde, acil çözüm gereken, tüm işletmeler Kurumsal Bakım Anlaşması yaptırabilirler.


Kurumsal Bakım Anlaşması Ne Tür Hizmetleri Kapsar?
Kurumsal Bakım anlaşması süresince Online-alarm, müşterilerine yerinde limitsiz servis desteği kapsamında aşağıdaki hizmetleri sunmaktadır.


- Tüm bilgisayarlar için 6 ayda bir kez periyodik bakımı

- Cihazların iç ve dış temizliği

- Sürekli kullanımdan dolayı aşınan ve özelliğini kaybeden parçaların tespiti

- Anti virüs programı güncellemesi ve taraması

- Sınırsız telefon desteği
- Uzak bağlantı desteği

- Bilgisayar, notebook, yazıcı, monitör, scanner ve diğer çevre ürünlerinin ücretsiz onarımı (parça hariç)


Kurumsal Bakım Anlaşmasının Maliyeti Nedir?
Kurumsal Bakım Anlaşması maliyeti bilgisayar ve server bilgisayarlarının durumu ve kullanım amaçlarına göre, değişmekte olup, aylık maliyeti cihaz başına 10 TL ve üzeridir.


Kurumsal Bakım Anlaşmasının Geçerlilik Süresi Nedir?
Kurumsal Bakım Anlaşması 1 yıllık süreler halinde yapılmaktadır.


Kurumsal Bakım Anlaşması Yaptırmanın Avantajı Nedir?
Kurumsal Bakım Anlaşmalı müşterilerimiz en öncelikli müşterilerimizdir. Telefon, Uzak Masaüstü Bağlantısı ve Yerinde Servis hizmetlerimizden, sorunu en hızlı çözebilecek olan yöntem tercih edilir ve müşteri sorunları giderilir. Müşterilerimiz, donanımları bozulduğu için, iş kaybına uğramazlar, Verilerinin yedekleri her zaman alınır, Teknolojik gelişmelerden anında haberdar olurlar, ek hiçbir ücret ödemezler, diğer donanım ürünlerini aldıklarında çok özel ödeme koşulları ve özel iskontolar sağlanır.


Kurumsal Bakım Anlaşmasına Nasıl Başlanır?
Öncelikle bir ön görüşme ile talepler dinlenir, sonrasında işletme bilgisayarları ve sistemi analiz edilir ve yapılabilecek hizmetler hakkında bir brifing verilir. Takip eden süreçte bir sözleşme hazırlanır, onaylanması durumunda, firmanın büyüklüğüne göre 1-10 kişilik bir ekip, işletme bilgisayarlarında toplu bir çalışma gerçekleştirir, eksikler belirlenir, yedekler alınır, ilk bakım yapılır, firmanın teknik yapısı, eksikler, geliştirmeler hakkında bir rapor hazırlanarak şirket yönetimine sunulur, bu tarihten itibaren de her türlü sorunda hızlı ve yerinde destek sağlanır.

Online-alarm Elektronik Güvenlik Sistemleri

Tel.Fax  0 232 264 18 18 pbx.